L


LAS VEGAS FILTER

Las Vegas Filter jsou v Kostelanech nad Moravou nejprodávanějšími cigaretami. Je vděčnou značkou pro pašování. Barva je hodnocena jako hnědozem s rašelinou. Vůně je nasládlá, připomíná horší dýmkový tabák. Zvláštností této cigarety je, že tabák je abnormálně napěchován a na omak připomíná klacíček.

Po zapálení se kuřák cítí ošizen, neboť má pocit, že se plíce nijak nezúčastňují kouření, protože v nich nic necítí. Negativní jevy pokračují. Kouř palčivě štípe na jazyku i v krku. Chuť připomíná spálený dům uhašený vodou. Taky množství kouře, který cigareta produkuje připomíná spáleniště. Přibližující se filtr přidává do směsice ostrost feferonek. Při zjišťování přívuně spáleniště násobí nepříjemné pocity. Kouření je vysilující, neboť cigareta, jak už bylo vzpomenuto, je napěchovaná a aby kuřák získal alespoň částečnou FNS musí taktéž vynaložit obrovské úsilí.

Téměř nejedlá.

(rk)

Známka (jako ve škole):LIVA LIGHTS

V barvě tabákové směsi převažují odstíny hnědé a tmavě žluté, místy lze zaznamenat i slabší náznak zeleně. V tomto případě však nelze vyloučit, že se jedná o specifickou vlastnost zkoumaného vzorku. Vůně nezapálené cigarety připomene zapařenou rašelinu v igelitovém pytli. Tato charakteristika není ovšem jednoznačná, protože zapařenost, tudíž vlhkost, se snoubí se suchostí vůně igelitu. FNS je podprůměrná, kuřák bude jen těžko nasycen a jistě zareptá na balení po deseti kusech, protože na to, aby se uspokojil, spotřebuje téměř polovinu krabičky. Cizorodé pižmovité příchuti, nevyváženost v chuti (vjem střídá vjem - vlhký suchý, suchý vlhký, nahořklý nasládlý, nasládlý zas nahořklý - tato antitetičnost však uživatele neuchvátí, spíše vzbudí rozpaky) aspoň trošku poodkrývají roušku anonymity výrobce: rozhodně jej nebudeme hledat v zavedených "tabákových domech". Příjemné je, že cigareta příliš nevysouší (jak by mohla, když suchost střídá vlhkost), naopak, v přívuni je zcela vlhká. Bohužel se liva celkově vyznačuje vlastností, jejímuž označení má nejblíže slovo "zapšklost".

Jedlá a zapšklá.

(rj)

Známka (jako ve škole):L&M

Vůně u těchto cigaret je příjemná, neohraničená. Mnohdy připomíná mošt konzervovaný křenem, ale jsou případy, že se podobá višním v čokoládě nebo vůni medu. Vůně je bohužel jedinou předností této značky. Barva tabáku se dá přirovnat k hlinitopísčité půdě.

Při vlastním kouření můžeme mluvit o pikantní chuti a pálení na jazyku. Chuť připomíná okusované celuloidové pravítko ve školních lavicích. Dále se však stává méně příjemnou a proto je cigareta považována za nevhodnou pro pravidelné kouření. FNS je divoká. L&M je cigareta průměrná, není výraznou individualitou a patří do skupiny standardních amerických cigaret.

Jedlá a suchá.

(rk)

Známka (jako ve škole):L&M LIGHTS

Kuřáka, který si zapálí cigaretu této značky jistě potěší, že se nesetká s výraznějšími nežádoucími vedlejšími příchutěmi. Ovšem pozorný a náročnější kuřák může zaznamenat nesmělé chuťové příznaky jako křenovitost, koprovitost nebo moštovitost. V přijatelné míře je přítomna typická příchuť většiny lehkých cigaret (pižmo).

Tabák je zbarven jako nepravidelně mokrý písek, jeho vůně je libá a mírná, zpracován je slušně.

Narozdíl od mnohých cigaret lights (légeres) je plicní i ústní vjem poměrně mocný i průrazný. Chuť se s ubývající cigaretou nemění, o FNS není nouze.

Lze o nich mluvit jako o jedlých a chutných cigaretách.

(če)

Známka (jako ve škole):LORD EXTRA

Barva tabáku, ve které převažují veselé světlé odstíny hnědé přecházející přes rezavou až ke žluté, jistě mile překvapí, rozptýlí případnou trému z majestátného názvu této cigarety. Také běžná nasládlá tabáková vůně se zdá jevit bodrou povahu a nepovýšenost. Při potáhnutí z nezapálené cigarety je patrná chuť burizonů. To již však horké hlavy reptají: kde je lord?, ale uvážlivější namítnou: kdo z nás ví, jak chutná lord? Co když zrovna po burizonech.

Čekání na lorda pokračuje i při hoření. Chuť je velmi nevýrazná a FNS nulová. Lord kuřákovi nepřeje. Velmi vysouší v ústech, při zpětném výdechu do zavřených úst otravuje pižmovitostí a při přívuni zahltí návalem kouře, který však kromě pižma nepřináší žádné počitky, tím méně požitky. Poměrně složitou povahu této cigarety možná pochopíme, pozastavíme-li se nad vlastnostmi kouře vypuzovaného do okolí. Pasivní kouření této cigarety je velmi příjemné, lord podkuřuje pasivnímu kuřákovi a z kuřáka aktivního činí pouhý nástroj. Neblahé protitabákové kampaně přinášejí první plody a zpitomělý, altruistický lord je plodem notně vyzrálým. Ten, kdo se drží běžného způsobu užívání cigaret, bude velmi znuděn. Dle informací trafikantského eléva Trboly je ve stánku s osmnáctihodinovou provozní dobou koupil za čtrnáct dnů pouhý jeden kuřák, trafikant Trbola.

Nedojedlá.

(rj)

Známka (jako ve škole):LUCKY STRIKE FILTER

Od vůně vyskytující se u cigaret skromnějších značek ji odlišuje závan novoty, jaké se můžeme načichat při otevření igelitového obalu od riflí. Barva tabáku připomíná ochranné zbarvení lovné zvěře. Zpracování tabáku je kvalitní, takže tabák dobře prohořívá.

Požitek u zapálené cigarety je na asociace chudý, neboť, narozdíl od značek horší kvality, nemusíme nad chutí přemýšlet, ale pouze se labužnicky usmívat. Chuť se vyznačuje lahodností a stálostí i s přibližujícím se kotlem. Počitek v ústní dutině je pozvolný. Stejně tak FNS se v plicích příjemně rozprostírá a uspokojuje svojí plnohodnotností. Také při zpětném výdechu do zavřených úst nepociťujeme jiné chutě než tabákové. Lahodnost a jasnost přívuně bystří kuřákovi smysly. Jasný popis vlastností cigarety ukazuje na zboží vysoké kvality.

Jedlá a výtečná.

(rk)

Známka (jako ve škole):LUCKY STRIKE

Tradiční značka, tradiční vůně, tradiční barva tabáku, tradiční vzhled. To je Lucky Strike. Vůně rozdrcené skořápky kokosového ořechu, barva sušených meruňek v červeném rumu, vzhled opuštěného secesního nádraží, to je Lucky Strike. Příchuť ohořelého dubu a přívuň dobře zakouřené fajky. Plně uspokojující FNS naplňující nás pocitem dobře vykonané práce. Chuť hrubě otesaného kmene.

Hodnocení: výborná. To je Lucky Strike. Tečka.

(lp)

Známka (jako ve škole):

K M
1998, mb